Welcome to Gaia! ::

Suomi Kilta - Det Finska Gillet - The Finnish Guild

Back to Guilds

 

 

Reply Suomi Kilta - Det Finska Gillet - The Finnish Guild
Minä lennän, polskin ja uin... Goto Page: 1 2 [>] [»|]

Quick Reply

Enter both words below, separated by a space:

Can't read the text? Click here

Submit

Leningrad Cowboy

PostPosted: Mon Jan 22, 2007 3:04 pm


...sanon sulle kwaaq, ystävälle kwaak, kwaak sanon teille kaikille...

Alfred.J.Kwak, yksi kymmenistä vankoista todisteista siitä, että viihde oli '90-luvulla paljon parempaa kuin nykyään.


Mitä nyt jotain poppitaivaan tähtiä lukuunottamatta, mutta eipä ne nyt koskaan ole mitenkään oikeasti hyviä olleet.


NIIN

Löysin SinäTuubista niin arvokkaita helmiä, ettei näitä melkein kehtaa teille antaakaan. Onneksi en hirveästi piittää kristillisistä arvoista ja opeista. Nöf nöf.

A.J.Kwakin ensimmäisen tuotantokauden kolmas jakso, kolmessa osassa.
http://www.youtube.com/watch?v=giLNA1Lt4b8
http://www.youtube.com/watch?v=YyzLjneuVvg
http://www.youtube.com/watch?v=gvpAE9FGHD4

Joku pirun vatipää kuitenkin ilmoittaa että wanha juttu, nähty on.
EI OLE MINULLE SAATANA ANNA NYT MINULLE EDES TÄMÄ PIENI ASIA


...ja jos minua huvittaa, lähden merelle tai viidakkoon

Seikkailemaan
PostPosted: Tue Jan 23, 2007 1:03 am


WANHA!





...oli pakko. ._.

Taxet
Crew


Onisfi
Crew

PostPosted: Tue Jan 23, 2007 8:52 am


... lol. Hassua, että kaikki mitä muistan tuosta sarjasta on, että se joskus kouluun lähtiessään ui valaiden kanssa ja tappeli shakkinappuloita vastaan lumisateessa ja se oli muutenkin ihan himmeän utopistinen ja epälooginen kaikilta osin. Siinä oli myös muistaakseni sieniä ja puhuvia puita. Ja tohtori tattinen tai puttinen, jokin sellainen.

Mutta tuo on ainakin 5x paremmin piirretty kuin nyky hömppäanimaatiot. o.o
PostPosted: Tue Jan 23, 2007 9:33 am


Ooh!Olin ihan unohtanut että siellä olis toi myyräkin. surprised Muistan kyllä Korpin, ja Iiriksen...ja jossakin vaiheessa jokin iso saari olikin oikeasti kilpikonna.Se oli pelottava jakso se.

Carmen LaVihta


Leningrad Cowboy

PostPosted: Tue Jan 23, 2007 11:42 am


exclaim


Löytyi sarjan eka tuotantokausi kokonaan torrenttina. Justiinsa lataus loppu.



Ai saatana tuo korpin jutut sieppaa.

Merkki hyvästä ohjelmasta kun hahmot herättää tunteita katsojassa.
PostPosted: Wed Jan 24, 2007 6:26 am


Alfred J.Kwaak on ihan paras 3nodding

Uminel


Amitia

Adventuring Dragon

17,325 Points
  • Megathread 100
  • Lapin Patrol Kastra: Victory! 250
  • Spirit of the Smackdown! 100
PostPosted: Wed Jan 24, 2007 8:21 am


Tunnen menettäneeni paljon.

En nimittäin muista nähneeni. D:

Mutta tosiaan, siinä ei ollut lässyttäviä/kimittäviä dubbeja ja hemmetisti väkivaltaa. Niiden kannattaisi ihan oikeasti miettiä mitä siellä tv:ssä näytetään lapsiparoille. :S
PostPosted: Wed Jan 24, 2007 9:09 am


klassikko ♥

Yralda


Taxet
Crew

PostPosted: Wed Jan 24, 2007 12:35 pm


Vanhat piirretyt on huippuja! 3nodding

Uudetkin harvat menee... Suurin osa niistä vaan on niin huonoja että ei elämä. Ja ottaen huomioon mihin suuntaan ne alkaa viemään, ei voi muuta sanoa kuin että hyh... Lapset on tulevaisuus, mutta nykypiirretyt eivät varmasti auta maailmaa tulemaan paremmaksi paikaksi.

Mutta kun katsoo Pythagoras Switchiä ja sen jälkeen Sesame Streettiä niin huomaa kyllä miten jälkimmäinen kohtelee lapsia retardeina.

Pythagoras Switch on huippu.. Löytyy YouTubesta ainaki ja myös muistaakseni joitain jaksoja löytyy torrenttina täältä.
PostPosted: Thu Jan 25, 2007 2:07 pm


Alfred rulaa!! joku aika sit tuli ladattua kaikki jaksot. razz

dubbaus hakkaa nykyset 6-0.

tuitu

4,700 Points
  • Beta Critic 0
  • Peoplewatcher 100
  • Beta Voter 0

Deltae

PostPosted: Tue Jan 30, 2007 11:58 am


Carmen LaVihta
Ooh!Olin ihan unohtanut että siellä olis toi myyräkin. surprised Muistan kyllä Korpin, ja Iiriksen...ja jossakin vaiheessa jokin iso saari olikin oikeasti kilpikonna.Se oli pelottava jakso se.


Aaa.. Se oli pelottava jakso! Syöpynyt ikuisesti mieleen emo
PostPosted: Thu Mar 01, 2007 3:47 am


Paljon syvällisempää. Itse olin luultavasti niin pieni ja kai typeräkin kun nuo silloin telkussa pyöri etten tajunnut aina kaikkea, edes sitä miksi korppi oli niin ilkeä ja muuta vastaavaa. Todella sympaattisia hahmoja ja saa minusta ihan oikeasti ajatttelemaan asioita ja muutenkin. Äänet on ihan mahtavat.

Youtubessahan näkee myös niitä erimaalaisia alku ja loppu tunnareita. Hyh se alankomaalainen (ko) oli ihan kauhea. Saksalainen myös, vaan ei ihan niin hirvittävä.

Edelleenkään en saa kaikista alkutunnarin sanoista selvää. Muutama pikku aukko jää. biggrin Vaan mitäs sitte, sehän se just tekeekin siitä just parhaan.<3

littlekillercat


HellSing_ Angel[SM]

PostPosted: Sat Mar 03, 2007 5:32 am


Mist te puhutte?
PostPosted: Tue Mar 06, 2007 2:09 pm


Hitto, ja se otettiin kakkoselta pois kesken kaiken "poliittisen sanomansa" takia. Hei, mä en ymmärtänyt penskana sitä, että korppi oli joku allegorinen viittaus Hilteriin. :C
Luulis, että tuollainen animaatio lähinnä tehoais lapsiin siinä mielessä, ettei ole koiraan karvoihin katsomista.
Mutta joo, tosi mukava sarja, kerrankin "anime", jota mieluummin kattoo suomidubeilla. :B

iTsombie


Wicked
Captain

PostPosted: Wed Mar 14, 2007 1:18 am


Saisivat näyttää tuon kyllä uudestaan. Tai tehdä DVD-boxin. <3 Ostaisin aivan varmasti veljentytöille lahjaksi.
Reply
Suomi Kilta - Det Finska Gillet - The Finnish Guild

Goto Page: 1 2 [>] [»|]
 
Manage Your Items
Other Stuff
Get GCash
Offers
Get Items
More Items
Where Everyone Hangs Out
Other Community Areas
Virtual Spaces
Fun Stuff
Gaia's Games
Mini-Games
Play with GCash
Play with Platinum