Welcome to Gaia! :: View User's Journal | Gaia Journals

 
 

View User's Journal

obsequiousvisit06 Journal
obsequiousvisit06 Personal Journal
Polska-Austria: koniec podwojnego opodatkowania
Ponizsze wiadomości sa rowniez dostepne natychmiast po opublikowaniu w serwisie Podatekangielski.pl poprzez nasz kanal informacyjny RRS. Zobacz jak to dziala...









Zarabiasz na Wyspach? Wspierasz finansowo rodzine w Polsce? Zastanawiasz sie, w jaki sposob mozesz bezpiecznie, szybko, tanio i wygodnie przeslac pieniadze do kraju? Pomozemy Ci wybrac najlepszy sposob przeslania pieniedzy do Polski.





Zrodlo: Biuro Prasowe Poltax.waw.pl 17.09.2010





do gory









Biuro Poltax z myśla o Polakach pracujacych w Belgii przygotowalo serwis internetowy dzieku, ktoremu mozna pobrac druki podatkowe a nastepnie zlozyc rozliczenie podatku z Belgii. Zapraszamy do skorzystania z naszych uslug. Nasza prowizja za rozliczenie podatku z Belgii jest najnizsza na rynku. www.belgia.poltax.waw.pl





Zrodlo: Biuro Prasowe Poltax.waw.pl 16.03.2009





do gory













User Image - Blocked by "Display Image" Settings. Click to show.









Polacy pracujacy zwykle w slabo oplacanych zawodach w Wielkiej Brytanii, beda musieli placic dwa razy wiekszy, 20-proc. podatek.

Rzad Gordona Browna zlikwidowal najnizszy, 10-procentowy prog podatku dochodowego, ktory placilo 5,5 mln mieszkancow Wielkiej Brytanii, w tym zdecydowana wiekszośc Polakow pracujacych na ogol w slabo oplacanych zawodach. Teraz musza placic dwa razy wiekszy, 20-procentowy podatek.

Dla Polakow tak drastyczne zwiekszenie podatkow to kolejny argument za tym, zeby przemyślec powrot do kraju. W ciagu ostatniego roku funt brytyjski stracil na wartości az 25 proc., a pensje w Wielkiej Brytanii nie ida w gore z powodu bardzo niskiej inflacji. Wyjezdzajac w 2004 roku, Polacy zarabiajacy 1 tys. funtow mogli je zamienic na 7 tys. zl, dziś nie maja nawet 5 tys. zl.

Z niedawnych badan Interaktywnego Instytutu Badan Rynkowych wynika, ze w tym roku powrot do kraju planuje dwa razy wiecej Polakow przebywajacych w Wielkiej Brytanii i Irlandii niz w roku ubieglym. Az 12 proc. zadeklarowalo chec powrotu, podczas gdy w 2007 r. bylo ich jedynie 6 proc.

Ekonomiści nie wieszcza jeszcze masowych powrotow, wydarzenia w wielkiej Brytanii przyblizaja je jednak. - Im wiecej pojawi sie takich przeszkod jak wyzsze podatki czy slabnacy funt, tym szybciej dojdzie do powrotow. Moga je przyspieszyc takze zachety ze strony polskiego rzadu, jak chocby abolicja podatkowa - mowi prof. Witold Orlowski, glowny ekonomista PricewaterhouseCoopers.





Zrodlo: Za dziennikiem "Polska" 21.04.2008





do gory









Mialy byc zwolnienia z PIT, skladek rentowych i emerytalnych, podatku od nieruchomości i preferencyjne kredyty dla powracajacych. Jest broszura rozdawana w kościolach i ambasadach oraz strona internetowa www.wracajdopolski.pl.

Efekty pracy trzydziestu ekspertow zatrudnionych przez premiera Donalda Tuska sa mizerne. Kilkudziesieciostronicowa broszura "Poradnik dla reemigranta" bedzie zawiera same banaly. Znajduja sie tam m.in. rady, jak zalozyc w Polsce firme, ile kosztuja nieruchomości w Polsce, za ile mozna wynajac mieszkanie, jak i gdzie najkorzystniej wziac kredyt, gdzie zlozyc i ile kosztuje wniosek o wydanie prawa jazdy. Poradniki maja byc dolaczone do polonijnych gazet i rozdawane w miejscach, gdzie czesto przebywaja nasi rodacy.

User Image - Blocked by "Display Image" Settings. Click to show.

Powstala rowniez specjalna strona internetowa www.wracajdopolski.pl. Emigrant znajdzie na niej te same informacje co w "Poradniku". Bedzie mogl takze za jej pośrednictwem zadac konkretne pytanie urzednikom i w ciagu kilku dni uzyskac odpowiedz mejlem. Rzad rozwaza rowniez wykupienie m.in. w brytyjskiej prasie duzych, calostronicowych ogloszen nawolujacych Polakow do powrotu.

Uświadomienie moze jednak nie byc wystarczajaca zacheta do powrotu. Rzad Irlandii przez lata zabiegal o powrot swoich rodakow, wykupujac ogloszenia w zagranicznej prasie i uruchamiajac portal internetowy. Dopiero gdy w latach 90. poprawila sie sytuacja ekonomiczna w tym kraju, emigranci zaczeli wracac.

Rzad Wloch w latach 60. i 70. mial jeszcze inny pomysl na ściagniecie emigrantow - zainwestowane pieniadze w ojczyznie byly zwolnione z podatkow. Z kolei emigranci chinscy nie musieli nostryfikowac swoich dyplomow uzyskanych za granica. Polscy imigranci nie moga liczyc na takie zachety. Politycy Platformy nagle uświadomili sobie, ze ich wcześniejsze pomysly sa nie do zrealizowania.

W tym roku powrot do kraju planuje co trzeci Polak przebywajacy w Wielkiej Brytanii i Irlandii. To jednak przede wszystkim skutek poprawiajacej sie sytuacji ekonomicznej w Polsce i slabego funta, ktory w ostatnim roku stracil wobec zlotego czwarta cześc swojej wartości. Cud powrotow moze sie wiec ziścic, tyle ze bez udzialu rzadu.





Zrodlo: Za dziennikiem "Polska", Tomasz Rozek 18.04.2008





do gory







r e k l a m a





Minister finansow Jacek Rostowski i wicekanclerz, minister finansow Austrii Wilhelm Molterer podpisali protokol dotyczacy zmiany umowy miedzy Polska a Austria w sprawie unikania podwojnego opodatkowania.





Chodzi o zmiane metody unikania podwojnego opodatkowania - z obecnej metody odliczenia proporcjonalnego - na metode wylaczenia z progresja. Oznacza to, ze Polacy osiagajacy dochody w Austrii, nie beda placic podatku w Polsce.

Donald Tusk po spotkaniu z wicekanclerzem powiedzial, ze umowa świadczy o tym, iz obydwa kraje potrafia szybko reagowac na potrzeby zwyklych ludzi. Wedlug premiera, jest to widoczny przyklad tego, ze zjednoczenie starego kontynentu przynosi korzyści wszystkim.

Protokol wejdzie w zycie po jego ratyfikacji przez oba panstwa. Jeśli protokol zostanie ratyfikowany w 2008 roku, nowe przepisy beda sie odnosily do dochodow osiagnietych w 2009 roku.





Zrodlo: PAP, IAR, pb/04.02.2008





do http://www.pand.pl/ gory









Ruszyl nowy serwis Kredytwpolsce.pl, stworzony z myśla o Polakach pracujacych za granica, ktorzy poszukuja kredytu, domu czy mieszkania w Polsce.





Dzieki Kredytwpolsce.pl polscy „emigranci” uzyskali latwy dostep do kredytow polskich bankow. To duza oszczednośc czasu i wygoda. Kredytwpolsce.pl wspolpracuje ze wszystkimi bankami, ktore obecnie udzielaja kredytow dla Polakow pracujacych za granica - jest ich ponad dwadzieścia.

Klient Kredytwpolsce.pl wypelnia tylko jedna ankiete - reszta zupelnie za darmo zajmuje sie Doradca, ktory przygotowuje najkorzystniejsza oferte kredytu na zakup mieszkania lub domu, w razie potrzeby zaproponuje nieruchomośc.

Doradcy Kredytwpolsce.pl maksymalnie upraszczaja zaangazowanie po stronie Klienta. Pomagaja w zorganizowaniu tlumaczenia dokumentow oraz w wypelnieniu wniosku kredytowego czy pozostalych formalności zwiazanych z udzieleniem kredytu np. wycena nieruchomości czy sprawdzenie ksiegi wieczystej. Wspolpraca z Klientem odbywa sie za pośrednictwem telefonu, e-maila lub poczty kurierskiej.

Dopiero ostatni etap - czyli podpisanie umowy kredytowej - wymaga osobistej i jedynej wizyty w Polsce. Klient moze rowniez wyznaczyc pelnomocnika np. czlonka rodziny z Polski do podpisania umowy kredytowej Wiecej informacji: www.kredytwpolsce.pl.





Zrodlo: Biuro Prasowe Poltax.waw.pl





do gory













Jak dowiedzial sie dziennik "Polska", za kilka tygodni do Sejmu trafi rzadowy projekt ustawy, ktory powstal na podstawie przedwyborczego programu Platformy Obywatelskiej "Powrot do domu".





Abolicja ma objac wszystkie osoby, ktore od maja 2004 r. legalnie pracowaly w tych krajach UE, z ktorymi Polska nie ma lub nie miala umow o unikaniu podwojnego opodatkowania.

Polakow, dla ktorych powrot do kraju laczylby sie z zaplata ogromnego podatkowego haraczu - czytamy w gazecie. "Chcemy zwolnic z podatku nie tylko emigrantow z Wielkiej Brytanii, ale rowniez Belgii, Holandii, Austrii i Finlandii" - wylicza posel PO Krzysztof Lisek.

Po powrocie do kraju, Polacy beda musieli skladac w urzedach skarbowych jednostronna deklaracje zawierajaca informacje, w jakim czasie pracowali w ktorymś z tych panstw, i prośbe o umorzenie zaleglych podatkow. "Abolicja obejmie wszystkich. Nie bedziemy sprawdzac, kto, ile i jak zarabial, a jedynie to, czy pracowal legalnie" - mowi "Polsce" posel PO Jakub Szulc. Wracajacy z emigracji nie beda musieli udokumentowac, ile zarobili za granica, odpowiadac, czy zamierzaja zostac w kraju oraz gdzie planuja zainwestowac zarobione pieniadze.





Zrodlo: PAP





do gory









Emigrantom zarobkowym latwiej bedzie uciec od polskiego fiskusa. W tym roku wielu z nich moze juz nie skladac rocznych zeznan podatkowych w naszym kraju - mogli bowiem zyskac status zagranicznego rezydenta podatkowego.





Aby określic, czy nalezy sie rozliczac z fiskusem w kraju, czy za granica, nierzadko trzeba ustalic delikatna kwestie, gdzie podatnik ma "ośrodek interesow zyciowych" -podkreślala eksperci. Dzieki nowym przepisom dotyczacym tzw. rezydencji podatkowej latwiej bowiem uciec z rozliczeniami za 2007 rok za granice. Czesto trzeba przy tym jednak ustalic, czy podatnik bardziej jest zwiazany z krajem, czy z zagranica. - Urzad skarbowy interesuje sie wtedy, czy np. za podatnikiem wyjechala za granice rodzina. Staje sie to istotne, gdy podatnik przebywa poza krajem dluzej niz 183 dni. Wowczas o jego rezydencji krajowej moga przesadzac zwiazki z krajem - w tym rodzinne. Gdy jednak podatnik zdecyduje sie zabrac rodzine za granice - taki "ośrodek interesow zyciowych" przenosi sie razem z nim i wtedy nie musi rozliczac sie w Polsce. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracodawca jest firma krajowa, czy zagraniczna. - Dla fiskusa wazniejsza jest rodzina niz praca - zartobliwie komentuje Jacek Bajson, dyrektor w dziale podatkowym PwC.

Osoby, ktore zdecyduja sie na to, by calkowicie rozliczac sie z podatkow tylko za granica, moga uzyskac od zagranicznych wladz tzw. certyfikat rezydencji podatkowej. Wtedy wystarczy zawiadomic polski urzad skarbowy na formularzu n**-3. Zdaniem Jacka Bajsona nie mozna jednak wykluczyc, ze polskie wladze skarbowe moga zweryfikowac taki dokument i sprawdzic, czy podatnik rzeczywiście przebywal poza krajem 183 dni albo czy rzeczywiście wiaze swoje zycie z innym krajem.

Eksperci PwC przytaczaja, ze jednym z kryteriow uznania za zwiazek z Polska moze byc kwestia pozostawionego w Polsce mieszkania.(...)





Zrodlo: Dziennik, 16.01.2008





do gory









Zgodnie z orzeczeniem Trybunalu Konstytucyjnego Polacy pracujacy w krajach Unii Europejskiej beda mogli odliczyc w Polsce skladki na ubezpieczenia spoleczne i zdrowotne zaplacone za granica, rozliczajac sie z podatku dochodowego w Polsce.

Z dniem 30 listopada 2008 wchodzi w zycie orzeczenie Trybunalu Konstytucyjnego, zgodnie z ktorym Polacy pracujacy w krajach Unii Europejskiej, a ktorzy w innym panstwie zaplacili skladki na ubezpieczenia spoleczne oraz skladki na ubezpieczenie zdrowotne beda mogli odliczyc skladki na ubezpieczenia, rozliczajac sie z podatku dochodowego w Polsce. Dotyczy to osob, ktore maja miejsce zamieszkania w Polsce, za granica zaplacily skladki i nie mogly ich tam odliczyc.

Obecne przepisy ustawy o podatku dochodowym od osob fizycznych nie pozwalaja na odliczenie skladek wyzej wymienionym osobom. Trybunal uznal, ze przepisy te sa niezgodne z ustawa zasadnicza, poniewaz naruszaja zasady: rowności wobec prawa (roznicuja sytuacje podatnikow) oraz sprawiedliwości spolecznej. Trybunal Konstytucyjny orzekl, ze ustawodawca ma rok na dostosowanie przepisow podatkowych do treści wyroku.





Zrodlo: Gazeta Prawna Nr 217 (2087) czwartek, 8 listopada 2007r.





do gory









Dobra wiadomośc dla Polakow pracujacych za granica. Firma Poltax uruchomila nowa usluge finansowa Ekspresowa realizacja czekow podatkowych, ktora polega na szybkiej realizacji rzadowych czekow podatkowych z Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz USA. Biuro gwarantuje, ze w ciagu 5 dni roboczych Klient otrzyma swoje pieniadze na konto bankowe lub przekazem pocztowym.

Rynek uslug finansowych adresowanych dla Polakow w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy w Stanach Zjednoczonych ciagle rozwija sie. Wiele firm odzyskujacych podatki za prace za granica konczy swoja role na przeslaniu Klientowi czeku ze zwrotem podatku, zostawiajac go z problemem. Podobnie postepuja zagraniczne urzedy skarbowe, ktore wraz z decyzja o zwrocie nadplaty podatku przesylaja podatnikowi czek. Klient ma duze problemy z szybkim zrealizowaniem swojego czeku, nie wspominajac juz o duzych kosztach takiej operacji.

Banki wiedzac, ze mozna na tym niezle zarobic pobieraja za realizacje czeku bardzo wysokie oplaty, siegajace czasami polowy wartości czeku. Czas oczekiwania na zrealizowanie czeku za pośrednictwem banku trwa nawet kilka tygodni a nawet miesiace. Niektore z bankow dodatkowo wymagaja aby zalozyc u nich konto bankowe, za ktore rowniez trzeba placic. Firma Poltax wychodzac naprzeciw oczekiwaniom ogromnej rzeszy Polakow pracujacych za granica uruchomila nowa usluge finansowa "Ekspresowa realizacja czekow podatkowych", ktora polega na pewnej i szybkiej realizacji rzadowych czekow podatkowych z Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Stanow Zjednoczonych (federalne lub stanowe). Poltax za jedyne 30 zl zrealizuje czek w 5 dni roboczych i wyplaci Klientowi pieniadze na konto bankowe lub przekazem pocztowym. Klient podpisujac umowe z firma ma gwarancje, ze otrzyma nalezne mu pieniadze w ekspresowym tempie i za rozsadna cene - to pierwsza tego typu usluga na ciagle rozwijajacym sie rynku finansowym adresowanym dla Polakow pracujacych i zarabiajacych za granica.

Wiecej informacji na temat nowej na rynku uslugi znalezc mozna odwiedzajac serwis internetowy: www.czekipodatkowe.pl. Na powyzszej stronie mozna obliczyc wysokośc przelewu, zapoznac sie z warunkami uslugi oraz pobrac umowe.





Zrodlo: Biuro Prasowe Poltax.waw.pl





do gory









Od 1 pazdziernika 2007r. pracownicy w Wielkiej Brytanii w wieku powyzej 22 lat powinni otrzymywac niemniej niz 5,52 funta za godzine pracy, zamiast obowiazujacej dotychczas 5,35.

Osoby mlodsze, pomiedzy 18 a 22 rokiem zycia powinny zarabiac minimum 4,60 funta, czyli o 0,15 funta wiecej niz dotychczas, natomiast najmniejsza stawka dotyczy pracownikow ponizej 18 roku zycia, moga sie oni domagac placy powyzej 3,40 funta za godzine.





Zrodlo: Praca i Zycie za granica 2007-10-11





do gory









Zgodnie z orzeczeniem Trybunalu Konstytucyjnego Polacy pracujacy w krajach Unii Europejskiej beda mogli odliczyc w Polsce skladki na ubezpieczenia spoleczne i zdrowotne zaplacone za granica, rozliczajac sie z podatku dochodowego w Polsce.

Z dniem 30 listopada 2008 wchodzi w zycie orzeczenie Trybunalu Konstytucyjnego, zgodnie z ktorym Polacy pracujacy w krajach Unii Europejskiej, a ktorzy w innym panstwie zaplacili skladki na ubezpieczenia spoleczne oraz skladki na ubezpieczenie zdrowotne beda mogli odliczyc skladki na ubezpieczenia, rozliczajac sie z podatku dochodowego w Polsce. Dotyczy to osob, ktore maja miejsce zamieszkania w Polsce, za granica zaplacily skladki i nie mogly ich tam odliczyc.

Obecne przepisy ustawy o podatku dochodowym od osob fizycznych nie pozwalaja na odliczenie skladek wyzej wymienionym osobom. Trybunal uznal, ze przepisy te sa niezgodne z ustawa zasadnicza, poniewaz naruszaja zasady: rowności wobec prawa (roznicuja sytuacje podatnikow) oraz sprawiedliwości spolecznej. Trybunal Konstytucyjny orzekl, ze ustawodawca ma rok na dostosowanie przepisow podatkowych do treści wyroku.





Zrodlo: Gazeta Prawna Nr 217 (2087) czwartek, 8 listopada 2007r.





do gory









Premier zapowiada wprowadzenie abolicji podatkowej dla Polakow wracajacych z Wielkiej Brytanii, aby zachecic Polakow do powrotu z zagranicy.

Donald Tusk zapowiada wprowadzenie abolicji podatkowej dla Polakow wracajacych z Wielkiej Brytanii, aby zachecic Polakow do powrotu z zagranicy. Eksperci podatkowi uwazaja, ze objecie taka amnestia tylko pracujacych na Wyspach nie narusza konstytucyjnej zasady rowności. Ich zdaniem lepszym rozwiazaniem byloby objecie abolicja wszystkich Polakow pracujacych po 1 maja 2004 r. w krajach, z ktorymi umowa podatkowa przewiduje lub przewidywala metode odliczenia proporcjonalnego jako sposobu unikania podwojnego opodatkowania.





Zrodlo: Gazeta Prawna, 2007-11-16, Ewa Matyszewska





do gory







Emigracja do Szkocji





Na rynku ukazala sie nowa ksiazka dla planujacych wyjazd do Szkocji. Ten praktyczny poradnik jest skierowany do kazdego, kto zamierza wyemigrowac do Szkocji w celach zarobkowych i nie tylko. Do grona odbiorcow autorka Agnieszka Izycka zalicza tez pule Polonii, ktora juz stawia pierwsze kroki podczas pobytu za granica.

Poradnik ma na celu uświadomienie Polakow nt. realiow zycia, z ktorymi przyjdzie im sie zmagac po przybyciu na polnoc Anglii. Glowne kwestie, ktore http://stronabiznesowa.pl





 
 
Manage Your Items
Other Stuff
Get GCash
Offers
Get Items
More Items
Where Everyone Hangs Out
Other Community Areas
Virtual Spaces
Fun Stuff
Gaia's Games
Mini-Games
Play with GCash
Play with Platinum