Welcome to Gaia! :: View User's Journal | Gaia Journals

 
 

View User's Journal

Report This Entry Subscribe to this Journal
earsplittingins97 Journal earsplittingins97 Personal Journal


earsplittingins97
Community Member
avatar
0 comments
Obowiazki pracodawcy zwiazane z zatrudnieniem nowego pracownika
Zatrudnienie nowego pracownika powoduje powstanie szeregu obowiazkow po stronie pracodawcy. Moga miec one charakter czynności jednorazowych (zwiazanych z nawiazywanym stosunkiem pracy) lub obowiazkow stalych (obciazajacych pracodawce przez caly okres pozostawania pracownika w zatrudnieniu). W niniejszym artykule zostana omowione obowiazki pierwszego typu.

Skierowanie pracownika na wstepne badania lekarskie

Zanim dojdzie do podpisania umowy o prace, przyszly pracodawca zobowiazany jest do skierowania pracownika na wstepne badania lekarskie, w celu uzyskania dokumentu potwierdzajacego brak przeciwwskazan do wykonywania pracy na określonym stanowisku. W pisemnym skierowaniu na badania pracodawca określa m.in. rodzaj wykonywanej pracy, stanowisko oraz czy wystepuja warunki szkodliwe dla zdrowia.

Na tej podstawie, lekarz z zakresu medycyny pracy wydaje zaświadczenie o braku albo o wystepowaniu przeciwwskazan do pracy na konkretnym stanowisku.

Zaświadczenie lekarskie, w ktorym lekarz stwierdzil brak przeciwwskazan do pracy na danym stanowisku, pozwala pracodawcy na dopuszczenie pracownika do wykonywania pracy tylko na stanowisku pracy wskazanym w zaświadczeniu.

Podpisanie umowy o prace

Jezeli lekarz medycyny pracy stwierdzi, iz pracownik jest zdolny do wykonywania pracy określonego rodzaju, to kolejnym krokiem jest podpisanie umowy o prace. Umowe o prace zawiera sie na piśmie. Strony moga jednak zawrzec umowe o prace w formie ustnej. Niekiedy mozliwe jest zawarcie umowy w sposob dorozumiany. Zgodnie z art. 29 § 2 k.p., jezeli umowa nie zostala zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpozniej w dniu rozpoczecia pracy przez pracownika, potwierdzic pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunkow.

Umowa o prace powinna byc sporzadzona w http://www.webstyler.pl/ dwoch jednobrzmiacych egzemplarzach (po jednym dla pracownika i dla pracodawcy).

Informacja o warunkach zatrudnienia

Podpisanie umowy o prace obliguje pracodawce do przekazania pracownikowi informacji o warunkach zatrudnienia. Ta informacja musi byc przekazana pracownikowi najpozniej w ciagu 7 dni od zawarcia umowy o prace, rowniez w sytuacji, gdy pracownik nie rozpoczal jeszcze pracy (ustalono pozniejszy termin jej rozpoczecia).

Zgodnie z art. 29 § 3 k.p. pracodawca informuje pracownika o:

obowiazujacej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy;

czestotliwości wyplat wynagrodzenia za prace;

wymiarze przyslugujacego pracownikowi urlopu wypoczynkowego;

obowiazujacej pracownika dlugości okresu wypowiedzenia umowy o prace;

ukladzie zbiorowym pracy, ktorym pracownik jest objety.

W niewielkich zakladach pracy, w ktorych z uwagi na mniejsza niz 20 osob liczbe pracownikow nie ma obowiazku ustalenia regulaminu pracy, pracodawca informuje pracownika rowniez o:

porze nocnej;

miejscu, terminach i czasie wyplaty wynagrodzenia;

przyjetym sposobie potwierdzania przez pracownikow przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

W przypadku umowy o prace z pracownikiem skierowanym do pracy na obszarze panstwa niebedacego czlonkiem Unii Europejskiej, na okres przekraczajacy jeden miesiac, pracodawca ma rowniez obowiazek przekazania pracownikowi informacji, o ktorej mowa byla powyzej. Jednakze informacja ta ma szerszy zakres i jest przekazywana pracownikowi przed skierowaniem go do pracy. Zgodnie z art. 291 § 2 k.p., pracodawca dodatkowo informuje pracownika o:

świadczeniach przyslugujacych mu z tytulu skierowania do pracy poza granicami kraju, obejmujacych zwrot kosztow przejazdu oraz zapewnienie zakwaterowania;

warunkach powrotu pracownika do kraju.

Informacja o warunkach zatrudnienia powinna zostac sporzadzona na piśmie i byc opatrzona wlasnorecznym podpisem pracodawcy lub upowaznionej przez niego osoby. Poinformowanie pracownika o jego warunkach zatrudnienia moze nastapic przez pisemne wskazanie odpowiednich przepisow prawa pracy.

Przekazanie informacji o pozaumownych warunkach zatrudnienia musi nastapic indywidualnie w stosunku do kazdego pracownika. Z tego obowiazku nie zwalnia pracodawcy zamieszczenie stosownych informacji na tablicy ogloszen, przekazanie ich pracownikom na piśmie obiegiem lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Zapoznanie pracownika z aktami prawa wewnetrznego

Kolejne obowiazki dla pracodawcy to zapoznanie pracownika z aktami prawa wewnetrznego. Najcześciej sa to regulamin pracy i regulamin wynagradzania, ale rowniez zakres informacji, ktore powinny byc objete tajemnica.

Zgodnie z art. 104[3] § 2 k.p., pracodawca jest obowiazany zapoznac kazdego nowo zatrudnianego pracownika z treścia regulaminu pracy przed rozpoczeciem przez niego pracy, niezaleznie od sposobu upowszechnienia postanowien regulaminu pracy w zakladzie pracy (np. niezaleznie od jego opublikowania w wewnetrznej sieci informatycznej pracodawcy czy wywieszenia na tablicy ogloszen).

Zapoznanie z przepisami i zasadami bhp

Zgodnie z art. 94 pkt 4 k.p., pracodawca jest obowiazany zapewnic bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzic systematyczne szkolenia pracownikow w zakresie bezpieczenstwa i higieny pracy.

Pracodawca zapoznaje pracownika z przepisami i zasadami bhp, na co dowodem jest pisemne potwierdzenie tego faktu przez pracownika.

Przeszkolenie, o ktorym mowa powyzej. powinno nastapic, w zasadzie, w pierwszym dniu zatrudnienia. Zgodnie z art. 237[3] § 1 k.p., nie wolno pracownika dopuścic do pracy, jezeli nie posiada on dostatecznej znajomości przepisow oraz zasad bezpieczenstwa i higieny pracy. Szkolenie wstepne obywa sie w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

Uprawnienia rodzicielskie

W zwiazku z rodzicielstwem, pracownikowi przysluguje szereg uprawnien. Pracodawca nie moze bez zgody pracownika opiekujacego sie dzieckiem, do ukonczenia przez nie czwartego roku zycia, zatrudniac go w systemach i rozkladach czasu pracy, w ktorych dobowy wymiar czasu pracy przekracza osiem godzin na dobe (tj. w systemie rownowaznego czasu pracy, systemie skroconego tygodnia pracy, systemie pracy weekendowej oraz przy pracy w ruchu ciaglym). Zgodnie z art. 178 § 2 k.p., pracownika opiekujacego sie dzieckiem, do ukonczenia przez nie czwartego roku zycia, nie wolno bez jego zgody zatrudniac w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy, jak rowniez delegowac poza stale miejsce pracy.

Ponadto, zgodnie z art. 188 k.p. pracownikowi wychowujacemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysluguje w ciagu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na dwa dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Zgodnie zaś z art. 189[1] k.p., jezeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka sa zatrudnieni, ze wskazanych uprawnien moze korzystac jedno z nich. W sytuacji, gdy pracownik zamierza skorzystac z tych uprawnien, powinien zlozyc dodatkowe oświadczenie, ze drugi z rodzicow nie bedzie z nich korzystal.

Zalozenie akt osobowych

Kazdemu pracownikowi pracodawca zaklada akta osobowe. Powinny byc one prowadzone zgodnie z obowiazujacymi w tym zakresie przepisami i przechowywane w warunkach niegrozacych uszkodzeniem lub zniszczeniem.

Podstawowym aktem regulujacym zagadnienia zwiazane z prowadzeniem akt osobowych pracownika jest rozporzadzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 28 maja 1996 roku w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawcow dokumentacji w sprawach zwiazanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. z 1996 r. Nr 62, poz. 286 ze zm.). Rozporzadzenie to wskazuje forme i sposob prowadzenia akt osobowych.

Pracodawca ma obowiazek prowadzenia akt osobowych w formie pisemnej. Nie oznacza to, ze pracodawca nie moze dodatkowo prowadzic ich w formie elektronicznej. Jednakze dla celow dowodowych musi istniec dokumentacja w formie pisemnej.

W aktach osobowych przechowuje sie kopie i odpisy dokumentow. Z przedlozonych przez pracownika dokumentow pracodawca sporzadza kopie i samodzielnie poświadcza ich zgodnośc z oryginalem.

Dokumenty znajdujace sie w poszczegolnych cześciach akt osobowych (A, B, C) powinny byc ulozone w porzadku chronologicznym oraz ponumerowane; kazda z tych cześci powinna zawierac pelny wykaz znajdujacych sie w nich dokumentow.

Poza aktami osobowymi pracodawca, zaklada i prowadzi odrebnie dla kazdego pracownika:

karte ewidencji czasu pracy w zakresie obejmujacym prace w niedziele i świeta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dodatkowe dni wolne od pracy, a takze dyzury, urlopy, zwolnienia od pracy oraz inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy;

imienna karte (liste) wplacanego wynagrodzenia za prace i innych świadczen zwiazanych z praca;

karte ewidencyjna przydzialu odziezy i obuwia roboczego oraz środkow ochrony indywidualnej, a takze wyplaty ekwiwalentu pienieznego za uzywanie wlasnej odziezy i obuwia oraz ich pranie i konserwacje.

Informacja o rownym traktowaniu w zatrudnieniu

Pracodawca jest obowiazany szanowac godnośc i inne dobra osobiste pracownika. Jakakolwiek dyskryminacja w stosunkach pracy, w szczegolności ze wzgledu na plec, wiek, niepelnosprawnośc, rase, religie, narodowośc, przekonania polityczne, przynaleznośc zwiazkowa, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientacje seksualna, a takze ze wzgledu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pelnym lub w niepelnym wymiarze czasu pracy - jest niedopuszczalna.

Zgodnie z art. 94[1] k.p., pracodawca udostepnia pracownikom tekst przepisow dotyczacych rownego traktowania w zatrudnieniu w formie pisemnej informacji rozpowszechnionej na terenie zakladu pracy lub zapewnia pracownikom dostep do tych przepisow w inny sposob przyjety u danego pracodawcy.

Zakres obowiazkow pracownika

Art. 94 k.p. wskazuje, iz pracodawca jest obowiazany zaznajamiac pracownikow podejmujacych prace z zakresem ich obowiazkow, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami. Oznacza to, ze na poczatku zatrudnienia pracodawca musi dokladnie określic zadania, jakie w ramach nawiazanego stosunku pracy bedzie wykonywal pracownik i zaznajomic z nimi pracownika.

Zakres czynności pracownika moze stanowic zalacznik do umowy o prace, badz tez moze byc doreczony pracownikowi w pozniejszym terminie. Jedynym warunkiem jest dopelnienie tego http://stronyinternetowe.org




 
 
Manage Your Items
Other Stuff
Get GCash
Offers
Get Items
More Items
Where Everyone Hangs Out
Other Community Areas
Virtual Spaces
Fun Stuff
Gaia's Games
Mini-Games
Play with GCash
Play with Platinum