|
|
|
|
Shanra the Dragon Bard rolled 3 10-sided dice:
6, 2, 6
Total: 14 (3-30)
|
|
Posted: Fri Oct 17, 2014 4:29 pm
Round 1, Numbers Rolled: 3, 3 Round 2, Numbers Rolled: 6, 2, 6 Round 3, Numbers Rolled: ?, ?, ?, ?
Round 1 Final Answer 7.5
Round 2 Final Answer 61.5825
Round 3 Final Answer (feel free to show work but it is not required)
Final Score: ???
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
Cheyriddle4 rolled 3 10-sided dice:
1, 1, 7
Total: 9 (3-30)
|
Posted: Fri Oct 17, 2014 4:31 pm
Round 1, Numbers Rolled: 1, 3 Round 2, Numbers Rolled: 1, 1, 7 Round 3, Numbers Rolled: ?, ?, ?, ?
Round 1 1x0=0 0+3=3 3/2=1.5 1.5 +4=5.5 Final for this round=5.5
Round 2 5.5+1=6.5 6.5/1=6.5 6.5+7=13.5 13.5 x 4.83=65.205 Final for this round= 65.205
(feel free to show work but it is not required)
Round 3 Final Answer (feel free to show work but it is not required)
Final Score: ???
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
sesshiyasha rolled 3 10-sided dice:
10, 5, 6
Total: 21 (3-30)
|
|
Posted: Fri Oct 17, 2014 8:22 pm
Round 1, Numbers Rolled: 4, 3 Round 2, Numbers Rolled: 10, 5, 6 Round 3, Numbers Rolled: ?, ?, ?, ?
Round 1 Round 1: 001: 4, 3 002: 0 003: 0+3 = 3 004: 3/2 = 1.5 005: 7 + 1.5 = 8.5
Final Answer 8.5
Round 2
Round 2: 001: 10, 5, 6 002: 8.5 + 10 = 18.5 003: 18.5/5 = 3.7 004: 3.7 + 6 = 9.7 005: 9.7 x 4.83 = 46.851
Final Answer 46.851
Round 3 Final Answer (feel free to show work but it is not required)
Final Score: ???
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
Jackariah Beckett rolled 3 10-sided dice:
5, 1, 5
Total: 11 (3-30)
|
Posted: Fri Oct 17, 2014 8:46 pm
Round 1, Numbers Rolled: 3, 3 Round 2, Numbers Rolled: 5, 1, 5 Round 3, Numbers Rolled: ?, ?, ?, ?
Round 1 3 x 0 = 0 0 + 3 = 3 3 / 2 = 1.5 1.5 + 6 = 7.5 Final # = 7.5
Round 2 5 + 7.5 = 12.5 12.5 / 1 = 12.5 5 + 12.5= 17.5 17.5 x 4.83 = 84.525 Final # this round= 84.525
Round 3 Final Answer (feel free to show work but it is not required)
Final Score: ???[
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
manga_artist303 rolled 3 10-sided dice:
10, 9, 3
Total: 22 (3-30)
|
|
Posted: Sat Oct 18, 2014 2:18 pm
Round 1, Numbers Rolled: 4, 1 Round 2, Numbers Rolled: 10, 9, 3 Round 3, Numbers Rolled: ?, ?, ?, ?
Round 1 4 x 0 = 0 0 + 1 = 1 1 / 2 = 0.5 0.5 + 5 = 5.5 Final Answer = 5.5
Round 2 10 + 5.5 = 15.5 15.5 / 9 = 1.722 1.722 + 3 = 4.722 4.722 * 4.83 = 22.807 Final Answer = 22.807
Round 3 Final Answer (feel free to show work but it is not required)
Final Score: ???
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
~Twilight...Angel~ rolled 3 10-sided dice:
10, 8, 1
Total: 19 (3-30)
|
Posted: Sun Oct 19, 2014 6:42 pm
((I don't know if this second round is over or not yet... If it is, you can just ignore me <3 ))
Round 1, Numbers Rolled: 4, 2 Round 2, Numbers Rolled: 10, 8, 1 Round 3, Numbers Rolled: ?, ?, ?, ?
Round 1 4 x 0 = 0 0 + 2 = 2 2 / 2 = 1 1 + 6 = 7 FINAL = 7
Round 2 10 + 7 = 17 17 / 8 = 2.125 2.125 + 1 = 3.125 3.125 x 4.83 = 15.09375 FINAL = 15.09375
Round 3 Final Answer (feel free to show work but it is not required)
Final Score: ???
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Posted: Mon Oct 20, 2014 12:02 am
whoops. I went back home for the weekend, meaning no wifi, so I'll let you slide Twilight.<3
Round two is over!
Shanra: correct Chey: correct Sesshi: correct Foxfire: correct Manga: it's actually 22.808333, = 22.808. you were supposed to round to the thousandths, not hundredths Twilight: correct
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Posted: Mon Oct 20, 2014 12:07 am
Round 2 is now open for about 24 hours! Only those quoted can participate.
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Jackariah Beckett rolled 4 100-sided dice:
28, 67, 82, 61
Total: 238 (4-400)
|
|
Posted: Mon Oct 20, 2014 2:37 am
Round 1, Numbers Rolled: 3, 3 Round 2, Numbers Rolled: 5, 1, 5 Round 3, Numbers Rolled: 28, 67, 82, 61
Round 1 3 x 0 = 0 0 + 3 = 3 3 / 2 = 1.5 1.5 + 6 = 7.5 Final # = 7.5
Round 2 5 + 7.5 = 12.5 12.5 / 1 = 12.5 5 + 12.5= 17.5 17.5 x 4.83 = 84.525 Final # this round= 84.525
Round 3 238 + 84.525 = 322.525 322.525 x 28 + 32 = 9062.7 67 x 32 - 9062.7 = -6918.7 (square root of 82= 9.0553, rounded to the thousandths = 9.055) x 3 + (-6918.7) = -6891.535 573.291 + (-6891.535) = -6318.244 -6318.244 - 238 = -6556.244 Final Score: -6556.244
You didn't say what to add 573.291 to D=. I hope i didn't mess up because I was supposed to add it to something else e__e;;.
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
Shanra the Dragon Bard rolled 4 100-sided dice:
90, 63, 44, 71
Total: 268 (4-400)
|
Posted: Mon Oct 20, 2014 6:35 am
Round 1, Numbers Rolled: 3, 3 Round 2, Numbers Rolled: 6, 2, 6 Round 3, Numbers Rolled: 90, 63, 44, 71
Round 1 Final Answer 7.5
Round 2 Final Answer 61.5825
Round 3 001: roll 4 100 sided die 002: add your total number: 268 with your original number: 329.5825 003: multiply this number: 329.5825 with your first number: 90, adding 32 = 29,694.425 004: multiply your second number: 63 by 32 = 2,016, subtracting it what you got step 3 = 27,678.425 005: square your third number: 44 = 1,936, square root it: = 44, multiply it by 3 = 132, adding it to what you got step 4 + 27,678.425 = 27,810.425 006: add 573.291 = 28,383.716 007: subtract this number from your total number = -28,115.716 Final Answer : -28,115.716
Final Score: ???
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
~Twilight...Angel~ rolled 4 100-sided dice:
25, 14, 92, 94
Total: 225 (4-400)
|
|
Posted: Mon Oct 20, 2014 4:36 pm
Thank you! : D <3
Round 1, Numbers Rolled: 4, 2 Round 2, Numbers Rolled: 10, 8, 1 Round 3, Numbers Rolled: 25, 14, 92, 94
Round 1 4 x 0 = 0 0 + 2 = 2 2 / 2 = 1 1 + 6 = 7 FINAL = 7
Round 2 10 + 7 = 17 17 / 8 = 2.125 2.125 + 1 = 3.125 3.125 x 4.83 = 15.09375 FINAL = 15.09375
Round 3 15.09375 + 225 = 240.09375 240.09375 x 25 = 6002.34375 + 32 = 6034.34375 14 x 32 = 448 | 6034.34375 - 448 = 5586.34375 92(2) = 8464 | 8464(sqrt) = 92 | 92 x 3 = 276 | 276 + 5586.34375 = 5862.34375 5862.34375 + 573.291 = 6435.63475 225 - 6435.63475 = -6210.63475 FINAL = -6210.63475
Final Score: -6210.63475
I hope it's okay that I went ahead and made the answers bold so that you can actually see them better!
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
Cheyriddle4 rolled 4 100-sided dice:
81, 50, 29, 65
Total: 225 (4-400)
|
Posted: Mon Oct 20, 2014 5:23 pm
Round 1, Numbers Rolled: 1, 3 Round 2, Numbers Rolled: 1, 1, 7 Round 3, Numbers Rolled: 81, 50, 29, 65
Round 1 1x0=0 0+3=3 3/2=1.5 1.5 +4=5.5 Final for this round=5.5
Round 2 5.5+1=6.5 6.5/1=6.5 6.5+7=13.5 13.5 x 4.83=65.205 Final for this round= 65.205
(feel free to show work but it is not required)
Round 3 225+65.205=290.205 290.205 x 81+32=23,538.605 50 x 32=1600 23,538.605-1600=21,938.605 29(2)=841 Square root =29 29 x 3=87 21,938.605+87=22025.605 Yada yada 225-22598.896= -22373.896 Final Score:-22373.896
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Posted: Tue Oct 21, 2014 3:27 pm
Firefox: incorrect xxx004: (62x32)=1984 ; 9062.7-1984=7078.7 xxx005: skipping the square and square root since you will end up with 82 anyways, but you forgot to square. xxxxxxx 82x3=246 ; 246+7078.7=7324.7 xxx006: 7324.7+573.291=7897.991 xxx007: 238-7897.991=(-7659.991) xxxFINAL: -7659.991 Shanra: correct Twilight: correct Chey: correct Sesshi: --
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Posted: Tue Oct 21, 2014 3:36 pm
As an incentive to playing this game and in order to bring more familiars onto the Isle, Kovak is granting a free unedited familiar custom to every participant!<3
If you are interested, please PM a familiar custom form to Kovak instead of posting a form here. If you are not interested, then you can just ignore this post.
Twilight; Please PM Kovak with certing information for the filly too!~
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
 |
|
|
|
|
|