|
|
|
|
|
|
|
Posted: Wed Dec 16, 2009 10:07 pm
a whopping $3 eek
Starting January 2010, GPSS will be raising lunch prices from 75 cents to $1.50 which is an increase of 75 cents.
in year 2 (2011) lunch will be increased by 50 cents to $2.00 and then year 3 (2010) increased once again by 50 to $2.50
They had to raise prices with the rising cost of providing food.
I see the decline of people eating lunch by 90% by next school year. stressed
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Posted: Wed Dec 16, 2009 11:13 pm
Everything in my school canteen is already more than $4.
lol
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Posted: Wed Dec 16, 2009 11:15 pm
Horrific Beauty Everything in my school canteen is already more than $4.
lol Outr cafeteria doesn't sell food anymore.
Well they do but it's mostly like snacks like cornuts and rice crackers. sad
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Posted: Wed Dec 16, 2009 11:16 pm
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Posted: Wed Dec 16, 2009 11:17 pm
Yeah, and the food is pretty mediocre.
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Posted: Wed Dec 16, 2009 11:18 pm
At my school they have one slice of crappy carrot cake for like $2.50
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Posted: Wed Dec 16, 2009 11:21 pm
they don't sell anything like thatt at my school, maybe some crappy ice cream.
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Posted: Wed Dec 16, 2009 11:23 pm
Oh. My school sells a lotta different kinds food but then they run out really fast
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Posted: Wed Dec 16, 2009 11:26 pm
My school used to but not anymore. crying
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Posted: Wed Dec 16, 2009 11:28 pm
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Posted: Wed Dec 16, 2009 11:30 pm
Yeah, and i don't know how many people are willing to pay for cafeteria food with those prices. stressed
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Posted: Wed Dec 16, 2009 11:30 pm
People who are desperate for expensive food O_O
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Posted: Wed Dec 16, 2009 11:32 pm
or really don't get to eat at home maybe because of hardships to be able to buy food but then with $3, you could get better food. sweatdrop
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Posted: Wed Dec 16, 2009 11:44 pm
I really dont have a choice of whether or not i can buy canteen food.
I found a fly in my sandwich the other day.
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Posted: Thu Dec 17, 2009 12:24 am
Horrific Beauty I really dont have a choice of whether or not i can buy canteen food.
I found a fly in my sandwich the other day. I don't eat cafeteria food anymore, i basically munch off whatever my friends bring to school. sad
|
 |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
 |
|
|