Welcome to Gaia! ::

RWBY: Simple Souls

Back to Guilds

An RP guild set in an alternate universe of the RWBY series. 

Tags: RWBY, Roleplay, Ruby Rose, Beacon Academy, Vale 

Reply Remnant
Out of Character Chat Goto Page: [] [<<] [<<] [<] 1 2 3 ... 183 184 185 186 187 188 [>] [»|]

Quick Reply

Enter both words below, separated by a space:

Can't read the text? Click here

Submit

Rengato
Captain

Cunning Businesswoman

PostPosted: Mon Mar 19, 2018 10:14 am
TheVikingWay
Rengato
TheVikingWay
Rengato
TheVikingWay
Rengato

You'd be surprised. You're up by the way. ^^
I sure am. Itll probably wait till i get home though. gotta love trying to sneak posts in at work xD

That's the best time, friend. That's what I used to do in class, write posts. lol.
yeah but work is slightly more important. xD
PSH. XD
Anyway, I'm hoping to get Fate running and doing stuff by next weekend.
Sorry for the wait, that post took a bit longer than I'd have liked.

What up?  
PostPosted: Mon Mar 19, 2018 10:15 am
Rengato
TheVikingWay
Rengato
TheVikingWay
Rengato

That's the best time, friend. That's what I used to do in class, write posts. lol.
yeah but work is slightly more important. xD
PSH. XD
Anyway, I'm hoping to get Fate running and doing stuff by next weekend.
Sorry for the wait, that post took a bit longer than I'd have liked.

What up?
The price of Milk  

TheVikingWay
Crew

Dangerous Raider

5,350 Points
  • Tycoon 200
  • Wall Street 200
  • Money Never Sleeps 200

Rengato
Captain

Cunning Businesswoman

PostPosted: Mon Mar 19, 2018 10:44 am
TheVikingWay
Rengato
TheVikingWay
Rengato
TheVikingWay
Rengato

That's the best time, friend. That's what I used to do in class, write posts. lol.
yeah but work is slightly more important. xD
PSH. XD
Anyway, I'm hoping to get Fate running and doing stuff by next weekend.
Sorry for the wait, that post took a bit longer than I'd have liked.

What up?
The price of Milk

Not for MEEEE!  
PostPosted: Mon Mar 19, 2018 11:18 am
Rengato
TheVikingWay
Rengato
TheVikingWay
Rengato
PSH. XD
Anyway, I'm hoping to get Fate running and doing stuff by next weekend.
Sorry for the wait, that post took a bit longer than I'd have liked.

What up?
The price of Milk

Not for MEEEE!
xD Lucky! its almost 3 bucks a gallon here.  

TheVikingWay
Crew

Dangerous Raider

5,350 Points
  • Tycoon 200
  • Wall Street 200
  • Money Never Sleeps 200

Rengato
Captain

Cunning Businesswoman

PostPosted: Mon Mar 19, 2018 3:37 pm
TheVikingWay
Rengato
TheVikingWay
Rengato
TheVikingWay
Rengato
PSH. XD
Anyway, I'm hoping to get Fate running and doing stuff by next weekend.
Sorry for the wait, that post took a bit longer than I'd have liked.

What up?
The price of Milk

Not for MEEEE!
xD Lucky! its almost 3 bucks a gallon here.

You think THAT'S expensive? XD  
PostPosted: Mon Mar 19, 2018 4:05 pm
User Image - Blocked by "Display Image" Settings. Click to show.

Is it bad that I went to my nation's capitol for space and flowers rather than monuments and politics?
 

Weeamoo
Vice Captain


TheVikingWay
Crew

Dangerous Raider

5,350 Points
  • Tycoon 200
  • Wall Street 200
  • Money Never Sleeps 200
PostPosted: Mon Mar 19, 2018 4:08 pm
Rengato
TheVikingWay
Rengato
TheVikingWay
Rengato

What up?
The price of Milk

Not for MEEEE!
xD Lucky! its almost 3 bucks a gallon here.

You think THAT'S expensive? XD
it is man. I drink alot of milk. When I was living by myself that'd be like 9 bucks a week  
PostPosted: Mon Mar 19, 2018 4:16 pm
TheVikingWay
Rengato
TheVikingWay
Rengato
TheVikingWay
Rengato

What up?
The price of Milk

Not for MEEEE!
xD Lucky! its almost 3 bucks a gallon here.

You think THAT'S expensive? XD
it is man. I drink alot of milk. When I was living by myself that'd be like 9 bucks a week

Man, a half-gallon of wal-mart brand where I live is 2 bucks.  

Rengato
Captain

Cunning Businesswoman


TheVikingWay
Crew

Dangerous Raider

5,350 Points
  • Tycoon 200
  • Wall Street 200
  • Money Never Sleeps 200
PostPosted: Mon Mar 19, 2018 4:23 pm
Rengato
TheVikingWay
Rengato
TheVikingWay
Rengato

Not for MEEEE!
xD Lucky! its almost 3 bucks a gallon here.

You think THAT'S expensive? XD
it is man. I drink alot of milk. When I was living by myself that'd be like 9 bucks a week

Man, a half-gallon of wal-mart brand where I live is 2 bucks.
Ouch. Id hurt someone. With my Super calcium bones, cause of all the milk I drink.  
PostPosted: Mon Mar 19, 2018 4:30 pm
Weeamoo
User Image - Blocked by "Display Image" Settings. Click to show.

Is it bad that I went to my nation's capitol for space and flowers rather than monuments and politics?
If youre referring to the Cherry blossoms in Washington DC, no, not bad at all. Ive dont that.  

TheVikingWay
Crew

Dangerous Raider

5,350 Points
  • Tycoon 200
  • Wall Street 200
  • Money Never Sleeps 200

Rengato
Captain

Cunning Businesswoman

PostPosted: Mon Mar 19, 2018 4:41 pm
TheVikingWay
Rengato
TheVikingWay
Rengato
TheVikingWay
Rengato

Not for MEEEE!
xD Lucky! its almost 3 bucks a gallon here.

You think THAT'S expensive? XD
it is man. I drink alot of milk. When I was living by myself that'd be like 9 bucks a week

Man, a half-gallon of wal-mart brand where I live is 2 bucks.
Ouch. Id hurt someone. With my Super calcium bones, cause of all the milk I drink.

It's the reason I drink 60 cent soda or water, lol.  
PostPosted: Mon Mar 19, 2018 6:30 pm
Rengato
TheVikingWay
Rengato
TheVikingWay
Rengato

You think THAT'S expensive? XD
it is man. I drink alot of milk. When I was living by myself that'd be like 9 bucks a week

Man, a half-gallon of wal-mart brand where I live is 2 bucks.
Ouch. Id hurt someone. With my Super calcium bones, cause of all the milk I drink.

It's the reason I drink 60 cent soda or water, lol.

On that note, I will never understand why a two liter or soda is cheaper than a half gallon of juice.

Also a bottle of beer is only a dollar ten, while a 20oz of soda is dollar seventy.  

Zero Epoch

Greedy Hunter

11,425 Points
  • Citizen 200
  • Marathon 300
  • Money Never Sleeps 200

Rengato
Captain

Cunning Businesswoman

PostPosted: Mon Mar 19, 2018 7:09 pm
Zero Epoch
Rengato
TheVikingWay
Rengato
TheVikingWay
Rengato

You think THAT'S expensive? XD
it is man. I drink alot of milk. When I was living by myself that'd be like 9 bucks a week

Man, a half-gallon of wal-mart brand where I live is 2 bucks.
Ouch. Id hurt someone. With my Super calcium bones, cause of all the milk I drink.

It's the reason I drink 60 cent soda or water, lol.

On that note, I will never understand why a two liter or soda is cheaper than a half gallon of juice.

Also a bottle of beer is only a dollar ten, while a 20oz of soda is dollar seventy.

Because we live in a strange society. Also, it's a lot more expensive to make that juice as opposed to the "alternative" trash they put into the products that you mentioned. After all, you could make soda with ingredients you get hundreds of thousands of by the day, or spend half a year growing oranges to make some orange juice. XD  
PostPosted: Mon Mar 19, 2018 7:13 pm
Rengato
Zero Epoch
Rengato
TheVikingWay
Rengato

Man, a half-gallon of wal-mart brand where I live is 2 bucks.
Ouch. Id hurt someone. With my Super calcium bones, cause of all the milk I drink.

It's the reason I drink 60 cent soda or water, lol.

On that note, I will never understand why a two liter or soda is cheaper than a half gallon of juice.

Also a bottle of beer is only a dollar ten, while a 20oz of soda is dollar seventy.

Because we live in a strange society. Also, it's a lot more expensive to make that juice as opposed to the "alternative" trash they put into the products that you mentioned. After all, you could make soda with ingredients you get hundreds of thousands of by the day, or spend half a year growing oranges to make some orange juice. XD

But that's hardly true. The initial crop yield, yes that would be the case, but most juices we drink are zombie juices. The clean, pasteurized, and then put the juice in cold pressurized vats. When they finally get it out its pretty much tasteless and clear. They are coloring back and more or less add flavor for taste. This why you have juice year round now. It's crazy to think before the 1960s or so, juice used to be based on seasons and availability.  

Zero Epoch

Greedy Hunter

11,425 Points
  • Citizen 200
  • Marathon 300
  • Money Never Sleeps 200

Rengato
Captain

Cunning Businesswoman

PostPosted: Mon Mar 19, 2018 7:22 pm
Zero Epoch
Rengato
Zero Epoch
Rengato
TheVikingWay
Rengato

Man, a half-gallon of wal-mart brand where I live is 2 bucks.
Ouch. Id hurt someone. With my Super calcium bones, cause of all the milk I drink.

It's the reason I drink 60 cent soda or water, lol.

On that note, I will never understand why a two liter or soda is cheaper than a half gallon of juice.

Also a bottle of beer is only a dollar ten, while a 20oz of soda is dollar seventy.

Because we live in a strange society. Also, it's a lot more expensive to make that juice as opposed to the "alternative" trash they put into the products that you mentioned. After all, you could make soda with ingredients you get hundreds of thousands of by the day, or spend half a year growing oranges to make some orange juice. XD

But that's hardly true. The initial crop yield, yes that would be the case, but most juices we drink are zombie juices. The clean, pasteurized, and then put the juice in cold pressurized vats. When they finally get it out its pretty much tasteless and clear. They are coloring back and more or less add flavor for taste. This why you have juice year round now. It's crazy to think before the 1960s or so, juice used to be based on seasons and availability.

It still takes more work to make than soda does. That's also why there's divisions in types of juice, vegetables, and fruits. There's so many different categories for things you can get that up and lower prices that it's ridiculous. But, for the layman's terms, you're paying for "real" ingredients is why it's expensive. it's the same reason why you can get cheddar from two different people but Great Value or Kraft are cheaper than other brands out there. Cause they're made up of trash and garbage that you probably shouldn't be using in your diet.

Comparing to how juice is made nowadays to how soda's being made there's a clear difference between the two. That's shown by the fact that coco cola can clean motors and Monster energy drink can eat through concrete. If it's unhealthy and easily made, it's cheap. If it's even remotely less unhealthy or difficult to make, it's more expensive in tiers.  
Reply
Remnant

Goto Page: [] [<<] [<<] [<] 1 2 3 ... 183 184 185 186 187 188 [>] [»|]
 
Manage Your Items
Other Stuff
Get GCash
Offers
Get Items
More Items
Where Everyone Hangs Out
Other Community Areas
Virtual Spaces
Fun Stuff
Gaia's Games
Play with GCash
Play with Platinum

Customize your own avatar now!

Have an account? Login Now!